• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Örnek Öğrenciler
 ÖRNEK ÖĞRENCİLER
Öğrencilerden İnciler
Hava Durumu
Takvim
ARAS DENİZ
arasdeniz317@gmail.com
17/01/2021

"Bunun Adı Findel" adlı kitabımı size tanıtacağım. Öncelikle kitabımın yazarı Andrew Clemants`dir. Kitap, Nick isimli bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Kitabın kahramanlarından olan Bayan Granger; çok sert, disiplinli, çok ödev veren, dil ve sözcükler konusunda çok hassas bir dil bilgisi öğretmenidir. Nick ise sürekli dersi  kaynatmaya çalışan haylaz bir çocuktur. Nicholas her öğretmenin dersini kaynatabilir ama bir kişinini dersi hariç: Bayan Granger… Bayan Granger, hiç bu tür numaraları yemez.

 Bir gün Nick’in 7.ders saatinde Bayan Granger ile dersi vardı. Nick yine dersi kaynatmak için elinden geleni arkasına koymuyordu. Dersi kaynatmak için ilginç sorular soruyordu ama bunun ona pahalıya mal olacağını bilmiyordu. Çünkü sorduğu konuyla ile ilgili bir proje ödevi  aldı. Bu ödev sözcüklerin nereden kaynaklandığı üzerine bir rapor hazırlamaktı. Bu olay onu çok sinirlendirmişti ama öfleye  puflaya bu  ödevi  yaptı. Yine 7. ders saati gelmişti. Nick, öğretmenin bu ödevi unuttuğunu sanıyordu fakat Bayan Granger unutur muydu hiç? Nick projesini, yani araştırmasını sundu. Bayan Granger onu tebrik edip sırasına gönderdi. Öğrendiklerinden çok etkilenen Nick, bunları sınamak, biraz da dil konusunda çok hassas olan Bayan Granger’i kızdırmak için parlak bir fikir bulur: Kalem kelimesi yerine “findel” kelimesini kullanmak. Bundan hiç hoşlanmayan Bayan Granger bu konuyu kapatmak için Nick’i odasına çağırdı. Buna aldırış etmeyen Nick yine de Bayan Granger’in odasına  gitti. Bayan Granger Nick’e bu söcüğün klasik bir sözcük değiştirilemez  olduğundan söz etti.

Hiçbir anlamı olmayan sözcük bırakın sınıfı, okula, sonra kasabaya hızla yayılır hatta televizyonlara bile konu olur. Nick'in masum oyunu hiç ummadığı sonuçlara yol açar…

Daha neler mi oluyor? Ben okudum. Sıra sizde, cevabı da kitapta…:)

                                                                                                                            

Aras DENİZ - 5A Y. DİL928 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları