• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Örnek Öğrenciler
 ÖRNEK ÖĞRENCİLER
Öğrencilerden İnciler
Hava Durumu
Takvim
MAFİDE AYDIN
Hayat Güzeldir
20/02/2014

HAYAT GÜZELDİR

Hayat nedir? Sevmektir, yanmaktır, görmektir… Görmek dediysem gözle görmek değildir hayat. Her insan bildiğiniz bir çift gözüyle görebilir. Ancak her insan gönül gözünü kullanamaz. Her insanın gönül gözü açık olmalı…

Sevmektir hayat, demiştim. Sevmek evet sevmektir. Ama sevmek deyince, koşulsuz ve karşılıksız sevmek gelmeli insanın aklına... Sevgiyi üçe ayırabiliriz:  Çünkü sevgisi, eğer sevgisi ve rağmen sevgisidir şeklinde. İnsanlar en çok çünkü ve eğer sevgisini kullanırlar. Oysa asıl sevgi her şeye rağmen sevgisidir.

Bazen bir gökkuşağı gibidir hayat. Bir renk cümbüşüdür. Bazen kızgın bazen dalgın, dalgalı bir deniz, okyanus gibidir. Kimi zaman korkunç vahşi yırtıcıdır. İncitir bizi. Hayat bir saç teli gibidir. Belki kısa, belki uzun. Bu saçlar bazen kırıklanır. O kırıklarsa hayatın zorlukları, çıkışlarıdır. Bazen de hayat bir bulmaca gibidir. Kocaman, çözülmesi güç bir bulmacadır. Bir kelimeyi nasıl buluyorsan, karşılaştığın sorunlara da her gün çözümler bulmalısın.

Kimine gore hayat o kadar kısa ki ne kavga edip canımızı sıkma ne de önemsiz şeylerle uğraşma lüksümüz vardır.  Şöyle bir söz vardır: “Doğarken sen ağladın çevrendekiler güldü. Öyle bir hayat yaşa ki öldükten sonra çevrendekiler ağlasın sen gül.” Bir düşünürün “Hayat tüm zorluklara rağmen güzeldir.” sözü özettir aslında.

Hacı Bektaş Veli “Dünyada olanın dünya kadar derdi vardır.” der. Ve insanı kitap niyetine okumayı öğütler. Hayat o kadar çok kullanılan bir kelime olmuştur ki dilimizde. Hayat memat meselesi, hayat pahalılığı, hayatı kazanmak, hayatını yaşamak gibi… Hayat şöyledir, hayat böyledir diyoruz… Kim ne derse desin “Hayat güzeldir!”

* Mafide AYDIN 8E sınıfında öğrenim görmektedir. 3485 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     01/03/2014 19:55

Tebrik ederim. Güzel bir yazı. Özellikle son cümle...
ÖMÜR GÜLTİN

Yazarın diğer yazıları