• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Örnek Öğrenciler
 ÖRNEK ÖĞRENCİLER
Öğrencilerden İnciler
Hava Durumu
Takvim
SENA PAYZE
ELLİ YIL SONRA KİTAPLARIN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ
06/10/2015

Kitap kelimesi başkalarına ne çağrıştırır bilmem ama bana özgürlüğü çağrıştırıyor. Bir kimseye söyleyemediklerini ya da yapmak isteyip de yapamadıklarını kitapta özgürce söyleyip yapabilirsin. Kimse seni yargılamaz ya da eleştirmez çünkü orası senin dünyandır. O yüzden kitaplar çok değerlidir. Onlar senin hayatının sonuna kadar sırdaşın, yoldaşın olarak kalacaklardır. Ama hayatında hiç kitap okumamış, kitabın kapağını dahi açmamış olan insanlar bunu anlayamaz.

Dünyadaki kitap okunma oranlarına bakılırsa çoğu ülke için durum kötü. Ve bu durumu kötü olan ülkeler arasında bizim ülkemiz de var maalesef. Bu durumdan yola çıkarsak elli yıl sonra kitapların insan hayatındaki yeri daha da azalacak. Bu azalmanın bir numaralı etkeni yavaş yavaş hayatımızı ele geçirmeye başlayan teknoloji. Tabi bu durum, teknolojiyi hayatının merkezine almış, teknolojiyi yanlış kullanan insanlar için geçerli. Bu insanların sayısı da dünyada oldukça fazla. Ama dünyada teknolojiyi sadece iş için kullanıp, günlük yaşantısının bir bölümünde kitaplara yer veren güzel insanlar da var.Tabi onların sayısı da - verilerden yola çıkarsak-  oldukça az.

Buradan şöyle bir sonuç çıkıyor. Ya durum daha da kötüye gidecek ya daha iyiye. Şimdiki nesli eski nesillere göre kıyaslarsak gelişmişlik düzeyi daha iyi. Bir umut, insanlar kitaplara sarılırlarsa durum ancak öyle iyiye gider. Şu bir gerçek ki durum asla aynı kalmaz. Çünkü hayatta ya her şey iyiye gidiyor ya da kötüye.

 

 * Sena PAYZE 2015 – 2016 Eğitim öğretim yılında okulumuzun 8B sınıfında öğrenim görmektedir.4928 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

değer     20/10/2015 21:17

bravo
süleymancan demir

Yazarın diğer yazıları